سیمای حمل و نقل استان

 

سیمای حمل و نقل و راهداری استان



معرفی استان گيلان

 

گیلان سرزمین جنگل و باران؛ برنج و نوغان ؛ بستر رودهای خروشان و پهنه ی رویش بنفشه ها , پامچال ها , نیلوفرهای آبی , زیستگاه قوها و مرغابی ها و هزاران گیاه چشم نواز و زیبایی ها ی بی شمار دیگر ، جایی که جلگه و دریا و کوهستان روی در هم می سایند و شب و روز امواج خروشان دریا بر ساحل و ماسه زارهای آن بوسه می زنند . سرزمینی سرشار از حیات و مملو از نشاط که طبیعت سحر انگیز آن نه تنها مایه پویش و سختکوشی است بلکه الهام بخش آرامش و نیرو بخش اندیشه و خلاقیت است .

 

استان گیلان با جمعیت حدود 2/5 میلیون نفر و مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است . این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استانهای اردبیل در غرب , مازندران در شرق , زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است . رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است , آن را از استان مازندران جدا می کند .

 

  استان گیلان از نگاه حمل ونقلی

 

این استان به دلیل دارا بودن شرايط منحصر به فرد حمل و نقلي ازجمله وجود مرز زميني و دريايي، واقع شدن در مسير كريدورشمال- جنوب، موقعيت توريستي و گردشگري، تراكم نسبي جمعيت ، نزديكي شهرها و روستاها،  فاصله كم مراكز جمعيتي در استان گيلان و به اصطلاح تراكم شهرها، همواره از موقعيت ويژه اي در حمل و نقل برخوردار بوده است.

 

در استان گيلان170 شركت و موسسه حمل و نقل کالا(داخلی)،139 شرکت حمل و نقل مسافر، 3 شركت حمل ونقل بين المللي كالا و 1 شركت حمل ونقل بين المللي مسافر مشغول به فعاليت هستند و85نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان فعال مي باشند .

 

 

 

استان گیلان دارای دو مرز دریایی در شهرستانهای انزلی و آستارا و یک پایانه مرزی جاده ای در   شهر آستارا جهت صادرات و واردات و ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و اروپا می باشد

 

 

*پایانه های حمل و نقل استان:

 

10 پایانه حمل و نقل مسافر(6 پایانه عمومی-4 پایانه بخش خصوصی)- 4 پایانه حمل و نقل کالا

 

 

 

 *وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی:

 

8 هزار و 446 ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان مشغول فعالیت هستند. ( 2554دستگاه بخش مسافر (181 دستگاه اتوبوس-751 دستگاه مینی بوس-1622 دستگاه سواری) و 5892دستگاه در بخش کالا)

 



 

معرفی تشكلهاي صنفي حوزه حمل و نقل جاده ای  استان گیلان:

 

در حاضر تعداد 34 تشكل صنفي در بخش حمل و نقل کالا و مسافر استان به شرح ذيل فعاليت دارند.

 

ردیف

عنوان کانون/ انجمن صنفی

تعداد

1

كانون انجمنهاي صنفي شركتها وموسسات حمل و نقل كالا

1

2

كانون انجمنهاي صنفي شركتها وموسسات حمل و نقل مسافر

1

3

انجمن صنفي شركتها وموسسات حمل و نقل كالا

7

4

انجمن صنفي رانندگان كالا

9

5

انجمن صنفی رانندگان بین المللی آستارا

1

6

انجمن صنفي شركتها وموسسات حمل و نقل مسافر

8

7

انجمن صنفي رانندگان مسافر

6

8

اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه

1

  ​








  






  *رانندگان :

 

حدود 12047 راننده فعال در بخش حمل و نقل عمومی استان گیلان مشغول فعالیت  می باشند.(8041 راننده فعال در بخش کالا و 4004 راننده فعال در بخش مسافر)

 

 

 

*مجتمعهای خدماتی- رفاهی:

 

 تعداد 14باب مجتمع خدماتی- رفاهی در طول راههای استان گیلان به بهره برداری رسیده و همچنین تعداد 10 مجتمع خدماتی رفاهی نیز در حال احداث می باشد. 

 

*حوزه راهداری:

 

 

-تعداد اکیپ های راهداری:

 

42اکیپ با تعداد 475 نفر پرسنل

 

-تعداد ماشین آلات راهداری:

 

288دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین

 

-تعداد راهدارخانه های استان:

 

25راهدارخانه ( 16راهدارخانه ثابت و 9  راهدارخانه سیار)

 

 






کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"