ویرایشگر محتوا

 
 

 سیمای حمل و نقل استان

 

سیمای حمل و نقل و راهداری استانمعرفی استان گيلان

 

گیلان سرزمین جنگل و باران؛ برنج و نوغان ؛ بستر رودهای خروشان و پهنه ی رویش بنفشه ها , پامچال ها , نیلوفرهای آبی , زیستگاه قوها و مرغابی ها و هزاران گیاه چشم نواز و زیبایی ها ی بی شمار دیگر ، جایی که جلگه و دریا و کوهستان روی در هم می سایند و شب و روز امواج خروشان دریا بر ساحل و ماسه زارهای آن بوسه می زنند . سرزمینی سرشار از حیات و مملو از نشاط که طبیعت سحر انگیز آن نه تنها مایه پویش و سختکوشی است بلکه الهام بخش آرامش و نیرو بخش اندیشه و خلاقیت است .

 

استان گیلان با جمعیت حدود 2/5 میلیون نفر و مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است . این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استانهای اردبیل در غرب , مازندران در شرق , زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است . رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است , آن را از استان مازندران جدا می کند .

 

  استان گیلان از نگاه حمل ونقلی

 

این استان به دلیل دارا بودن شرايط منحصر به فرد حمل و نقلي ازجمله وجود مرز زميني و دريايي، واقع شدن در مسير كريدورشمال- جنوب، موقعيت توريستي و گردشگري، تراكم نسبي جمعيت ، نزديكي شهرها و روستاها،  فاصله كم مراكز جمعيتي در استان گيلان و به اصطلاح تراكم شهرها، همواره از موقعيت ويژه اي در حمل و نقل برخوردار بوده است.

 

در استان گيلان 168 شركت و موسسه حمل و نقل کالا(داخلی)،126شرکت حمل و نقل مسافر، 2 شركت حمل ونقل بين المللي كالا و 1 شركت حمل ونقل بين المللي مسافر مشغول به فعاليت هستند و70نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان فعال مي باشند .

 

 

 

استان گیلان دارای دو مرز دریایی در شهرستانهای انزلی و آستارا و یک پایانه مرزی جاده ای در   شهر آستارا جهت صادرات و واردات و ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و اروپا می باشد

 

 

*پایانه های حمل و نقل استان:

 

10 پایانه حمل و نقل مسافر(6 پایانه عمومی-4 پایانه بخش خصوصی)- 4 پایانه حمل و نقل کالا

 

 

 

 *وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی:

 

7 هزار و 935 ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان مشغول فعالیت هستند. ( 2534دستگاه بخش مسافر (188 دستگاه اتوبوس-763 دستگاه مینی بوس-1583 دستگاه سواری) و 5401دستگاه در بخش کالا)

 

 

 

*تشکلهای صنفی بخش کالا ،مسافر ورانندگان استان :

 

در بخش کالا:تعداد 7 انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل،8 انجمن رانندگان و 1 کانون فعال می باشند.

 

در بخش مسافر:تعداد 8 انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل،4 انجمن رانندگان و 1 کانون فعال می باشند.

 

 

  *رانندگان :

 

حدود 12209 راننده فعال در بخش حمل و نقل عمومی استان گیلان مشغول فعالیت  می باشند.(8178 راننده فعال در بخش کالا و 4031 راننده فعال در بخش مسافر)

 

 

 

*مجتمعهای خدماتی- رفاهی:

 

 تعداد 12 باب مجتمع خدماتی- رفاهی در حال بهره برداری به منظور ارائه خدمات به کاربران جاده ای در استان وجود داردکه 1 مورد از مجتمعهای مذکور در سال 95 مورد بهره برداری قرار گرفت- همچنین تعداد 11 مجتمع خدماتی رفاهی نیز در حال احداث می باشد. که فاز عملیاتی 2 مجتمع خدماتی- رفاهی نیز در سال 96 آغاز شده است.

 

 

*حوزه راهداری:

 

 

-تعداد اکیپ های راهداری:

 

41اکیپ با تعداد 482نفر پرسنل

 

-تعداد ماشین آلات راهداری:

 

245دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین

 

-تعداد راهدارخانه های استان:

 

25راهدارخانه ( 16راهدارخانه ثابت و 9  راهدارخانه سیار)

 

 


کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"